Porovnanie LED pásikov typu SMD, COB a LED Neonu
Osvetlenie s použitím LED čipov ako zdroja svetla, je už samozrejmosťou. LED čipy, laicky povedaná LED diódy, sa používajú vo všetkých možných druhoch svietidiel. LED čipy nájdete použité aj jednotlivo, napr. v baterke či napr. čelovke. Oveľa častejšie sú však čipy používane vo forme LED pasov či LED pásikov, kde sú umiestnené vedľa seba. Na trhu sa však objavujú stále nové formy pásikov.
O troch najčastejšie rozšírených typoch LED pásikov, krátko v nasledujúcom.
Typ č. 1, Klasický LED pásik s čipmi SMD
Klasický jednofarebný LED pásik s typmi čipov SMD 2835:
Takto detail na RGB farebný model SMD 5050:
Digitálny model SMD 5050 ktorý má integrované čipy aby vedel svietiť každou diódou inak, môže vyzerať takto:
Niektoré SMD pásiky sa zalievajú silikónom:
Vodeodolnosť je však novšie riešená aplikovaním spreja Plastik, ktorý ochráni NANO vrstvou povrch pred vlhkosťou a po rokoch nezožltne a neskrehne.
LED pásik s čipmi SMD však môže byť umiestnený aj hrubšom plastovom obale, tak aby vydržal aj podmienky v exteriéry. Avšak tu sa čipy zapájajú sériovo po jednom metri, tento model je preto možne pripojiť na 220/230V, v našom eshope ho nájdete v kategórií LED pásy na 220V
Typ č. 2, (FOB) COB LED pásik.
Čipy má husto vedľa seba a sú zaliaté súvislou luminiscenčnou vrstvou.
Pohľad aj na detail modelu RGB COB pásika:
Kliknutím na články Základne info o jednofarebnom COB pásiku alebo tiež Podrobnosti o RGB farebnom COB pásiku.
Typ č.3 LED 12V/24V pásiky typu Neon.
Pásik je pri tomto type umiestnený vo vnútri špeciálneho púzdra:
Pričom svetlo preniká z puzdra iba jednou stranou a prechádza cez špeciálny materiál na báze silikónu, ktorý úplne rozptýli svetlo tak že vyzerá ako kedysi používané neónové sklenené trubice.
Viac k tomuto typu v inom článku o 12V LED Neonoch.
Okrem 12V Neonov sa používajú aj Neony na 220/230V.
Sú konštruované na rovnakom princípe, len rozdiel je že môžu byť napájane priamo 220/230V, preto nemôžu byť delené inak, než na 1m úseky. Tiež sú umiestnené v hrubšom a robustnejšom púzdre (kvôli ochrane pred 220V), preto sú vhodnejšie na veľké plochy.
A teraz už názorne porovnania všetkých troch typov:
Všetky 3 typy po rozsvietení
Na ukážku sme použili farebné RGB pásiky pre všetky typy. Názorne po rozsvietení základnými farebnými odtieňmi:
Z porovnania snímok môžeme urobiť stručný záver:
COB pásiky majú najlepšie uplatnenie tam, kde očakaváme pekný rozptyl svetla a pri tom aj silnú intenzitu svetla, napr. pri nasvietení pracovnej dosky v kuchyni alebo pri nasvietení nábytku.
LED pásiky 12V/24V Neony sú vhodné na dekoračné účely kde sa očakáva úplne jednoliatá svetelná línia, napr. pri vytváraní obrazcov alebo podsvietení obrysov nábytku či iných objektov.
Klasický SMD pásik má stále svojé silné uplatnenie pri aplikáciach kde sa očakáva vysoký svetelný výkon. Tým že šipy sú priamo na podklade a nie sú umiestnené v púzdre ani zaliaté, lepšie odvádzajú teplo, čo je potrebné pri vysoko svietivých alebo trvale svietiacích pásikoch. Vhodné sú tiež tam kde na pásik nie je primo vidieť, napr. pri podsvetení stropov kde je pásik pod rímsou a vidíme len svetlo. Ak však použijeme lištu do ktorej umiestnime SMD interierový pásik a použijeme mliečny kryt na lištu, svetlo bude viac rozptýlené. Neposlednou veľkou výhodou je jednoznačne najnižšia cena SMD klasických LED pásikov.
LedStar pVa 02/2024
Diskusia (0)
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
Len registrovaní používatelia môžu pridávať príspevky. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.