|
Dobrý deň, ste neprihlásený, prihláste sa | |
alebo zaregistrujte sa ako firma , občan |
Pohybové snímače
Jednou z moností ako etri elektrickú energiu, je pouíva pohybové snímače elektrického osvetlenia.
Túto monos uvádza aj Ministerstvo Hospodárstva Slovenskej republiky na svojej stránke www.economy.gov.sk/setrime
Citujeme z článku :
Uetri nám pomôu aj pohybové senzory
V miestnostiach, v ktorých sa nepohybujeme často, ako sú komory, atníky, ale aj chodby bytových domov, sa oplatí naintalova pohybové senzory. Vďaka nim sa svietidlá zapnú iba vtedy, keď sa tam niekto nachádza a keď odíde, zase sa vypnú. Dobre si vak treba premyslie, aký svetelný zdroj pri nich zvolíme. Najlepie sú LED zdroje, ktoré na rozdiel od kompaktnej iarivky takmer okamite dosiahnu maximálny svetelný tok. iarivkám navye vadí časté spínanie.
Pre tých ktorí to myslia so etrením elektriny váne a inpirovali sa uvedenou radou pouíva pohybové senzory, dávame do pozornosti nasledujúce riadky s naimi konkrétnymi informáciami a radami.
Pohybových senzorov existuje viac typov. Cenovo najdostupnejie a teda aj najviac pouivane sú tzv PIR senzory (skratka s anglického Passive Infrared Detector). Sú určené na bené pouitie v domácnostiach, rodinných domoch či bytových domoch, kedy potrebujeme automaticky pri pohybe osoby zapína a vypína osvetlenie. Tento článok bude zameraný na tento model senzoru pohybu.
Ako fungujú PIR senzory ?
Pracujú na princípe snímania infračerveného iarenia. Človek ho nedokáe vníma, pretoe má vlnovú dĺku väčiu ako viditežné svetlo. Jeho zdrojom je kadý predmet v naom okolí, predovetkým ivé organizmy. PIR senzor po svojej intalácií sníma infračervené iarenie vo svojom prostredí. Ak zistí jeho zmeny, napríklad pri pohybe osôb či zvierat, zopne kontakty pripojeného svietidla. Opätovné zhasnutie svietidla záleí od nastavenie PIR senzoru.
Výber a pouitie pohybového senzoru
Ak chcete pripoji pohybový senzor k existujúcim svietidlám alebo samotným iarovkám, odporúčame ma základne elektrikárske znalosti, inak je vhodné prizva na pomoc elektrikára.
220/230V senzory
Ak potrebujme k pohybovému senzoru pripoji priamo 220/230V iarovku, svietidlo či adaptér, musíme poui model určený na zásuvkových 220/230V. Napr.:
Tento model disponuje monosou nastavenia doby svietenia a citlivosti na svetlo, podža ktorej nastavíme napr. dobu súmraku od kedy má spína.
12V/24V senzory
Ak sme sa rozhodli pohybovým senzorom spína priamo 12V LED pásiky, musíme poui model určený na 12V prevádzku. Ak LED pásik bude umiestnený v hliníkovej lite, pouijme niektorý z modelov určených pre umiestnenie do lity, napr:
Pohybový PIR spínač do liníkovej lity
Modely PIR senzorov v litách su jednoduché modely, ktoré fungujú hneď po pripojení. Pripájame ich jednou stranou k napájaciemu zdroju a druhou stranou k LED pásiku. Intalácia je jednoduchá, vyaduje si vak pouitie spájkovačky. Tie tieto modely nemajú monosti nastavenia doby svietenia, po zopnutí svietia pokým detekujú v svojom dosahu pohyb, potom zvyčajne po niekožkých sekúndách zhasínajú svetlo. Sú preto vhodné napr. najmä na miesta kde iba prechádzame, resp. sa tam nezdríme dlhiu dobu.
Ak nevyhovuje umiestnenie v lite, pretoe potrebujeme zapína osvetlenie pri otvorení dverí či pri otvorení zásuvky, zvolíme napr. tento uívatežský síce jednoduchý model, ale u vybavený prepínačom nastavenia dĺky času svietenia:
Ak chceme okrem nastavenia dĺky svietenia nastavova aj iné parametre, napr. či má by snímač aktívny len počas tmy alebo aj cez deň, navrhujeme zvoli tento osvedčený a často pouívany model:
Pohybový snímač s monosami nastavenia parametrov
Tento model je aj súčasou naich obžúbených hotových sád pre nočné osvetlenie: Hotové kompletné pohybové sady s rôznou dĺkou LED pásika
K dipozící je tento model Pohybového snímača aj v prevedení na 220/230V.
PIR senzory ako súčas svietidla
Dostupné sú aj svietidla ktoré sú z výroby vybavené PIR senzormi. Môu to by:
Reflektory s pohybovým senzorom
Alebo rôzne typy domových nástenných svietidiel napr.
Nerezové svietidlo na 220/230V
Do vaej pozornosti vak odporúčame u spomenuté :
Hotové kompletné pohybové sady s rôznou dĺkou LED pásika
Tieto komplety s LED pásikom + Zdrojom do zásuvky + PIR pohybovým senzorom, dodávame u skompletované, pripravené na intaláciu. Pripravujeme ich pre vás v rôznych dĺkách LED pásika, môete si vybra z hotových pohybových sád s pásikom od 1m a po 10m !
Okrem toho na vyiadanie môeme vetky Jednofarebné kompletné LED sady ktoré máme v ponuke, vybavi pohybovým senzorom. V prípade záujmu to uveďte do Poznámky v objednávke.
Na čo da pozor pri intalácii
Umiestnenie senzoru je potrebné vo vhodnej výke od podlahy. Odporúčaná výka záleí od konkrétneho modelu, zvyčajne je to vak ,5m od podlahy.
Neumiestňova ho oproti preskleným dverám alebo oknám, napr. kvôli konáru za oknom, pohybujúcom sa pri poryvoch vetra.
Tie treba zvái umiestnenie bezprostredne pri radiátoroch, ktoré sú vo vykurovacom období zdrojom prúdenia teplého vzduchu, ktorý rozhýbe napr. záclony.
Výhoda PIR senzorov
Fungujú rovnako cez deň, ale aj keď je tma.
Infračervené iarenie neprechádza cez steny, priečky či iné pevné materiály. Napr. senzor umiestnený pred dverami, nebude reagova na pohyb za dverami.
Jednoduchá kontrukcia a z toho vyplývajúca nízka zriaďovacia cena.
PIR senzor je moné pripoji k existujúcim zdrojom svetla (iarovky, LED pásiky).
Nevýhoda PIR senzorov
V extrémnych prípadoch môe ma teplota povrchu objektu vplyv na detekciu. Napr. pri vežkých vonkajích mrazoch, nemusí by človek prichádzajúci do miestnosti správne detekovaný senzorom.
Na záver
Vetky pohybové senzory nájdete v naom eshope v kategórií:
LED pásiky a komponenty / Ovládače, stmievače LED pásika / Pohybové čidlá
Problematika pohybových senzorov je obsiahlejia, ako bolo moné uvies v článku. Pri objednávaní konkrétneho pohybového senzoru môete v prípade nejasnosti uvies svoj dotaz do Poznámky v závere objednávky, pred realizáciou objednávky vás najskôr budeme kontaktova. S pohybovými senzormi a ich italáciou máme skúsenosti od 2009 roku.
LedStar pVa 10/2022
S pouitím www.economy.gov.sk/setrime